Ford slaví sté výročí zahájení pásové výroby

09. 10. 2013
Sdílet článek

Přesně před sto lety spustil průmyslník Henry Ford pásovou výrobu ve své automobilce Ford Motor Company. Dnes společnost nesoucí jeho jméno rozšiřuje pokrokové výrobní postupy a zavádí převratné technologie, které by mohly v nadcházejících desetiletích znamenat další revoluci ve velkosériové výrobě.

V reakci na rostoucí poptávku Ford rychle rozšiřuje své výrobní kapacity. Do roku 2017 zvýší flexibilitu svých továren po celém světě tak, aby každý závod vyráběl v průměru čtyři různé modely. Společnost předpokládá, že v roce 2017 bude 90% všech jejích výrobních provozů po celém světě pracovat ve třísměnném režimu.


Před sto lety měl můj praděd vizi bezpečného a dostupného dopravního prostředku pro každého,“ řekl výkonný předseda představenstva Ford Motor Company Bill Ford. „Jsem hrdý na to, že dokázal zpřístupnit svobodu pohybu milionům lidí a že jeho základní myšlenka – sloužit lidem – dodnes zůstává motorem všeho, co děláme.

V roce 2017 budou prakticky všechny modely značky Ford založeny na devíti základních platformách. Výsledkem bude zefektivnění výroby a širší dostupnost nejmodernějších technologií zákazníkům po celém světě. Dnes Ford využívá patnáct platforem a má nejmladší modelovou skladbu v automobilovém průmyslu.

Základní principy, které Henry Ford vyznával, zůstávají platné i dnes,“ řekl John Fleming, výkonný viceprezident Fordu pro výrobu. „Na základě těchto tradic usilujeme o standardizaci výroby, zvyšování flexibility továren a zavádění nových pokrokových technologií.“ V roce 2013 by firma zaměstnávající více než 170.000 lidí měla vyrobit šest milionů automobilů. To znamená přibližně 16 aut každou minutu.

Do roku 2015 bude mít Ford v provozu tyto nové či modernizované továrny:
• 2011: Montovna Ford Sollers Elabuga – Rusko
• 2012: Montovna Ford Sollers Nabrežnyje Čelny – Rusko
• 2012: Montovna Čchung-čching #2 – Čína
• 2012: Motorárna Craiova – Rumunsko
• 2012: Ford Thailand Motors – Thajsko
• 2013: Motorárna Čchung-čching – Čína
• 2013: Montovna Nanchang – Čína
• 2014: Motorárna Camaçari – Brazílie
• 2014: Montovna Čchung-čching #3 – Čína
• 2014: Převodovkárna Čchung-čching – Čína
• 2014: Montovna Sanand – Indie
• 2014: Motorárna Sanand – Indie
• 2015: Montovna Chang-čou – Čína
• 2015: Motorárna Ford Sollers Elabuga – Rusko

Výrobu v Evropě Ford zahájil v roce 1911 v britském Manchesteru. Dnes má v Evropě celkem 22 závodů a loni na starém kontinentu vyprodukoval 1,4 milionu automobilů. Inovace, která změnila svět Přesně před sto lety Henry Ford se svým týmem v montovně v Highland Parku spustil nejvýznamnější novinku v průmyslové výrobě – pásovou výrobu.

Vynález zjednodušil montáž Fordu Model T tím, že ji rozdělil na 84 samostatných kroků. Každý z nich prováděla skupina dělníků. Vozy byly mezi jednotlivými stanovišti taženy lanem.

Nový proces znamenal revoluci v průmyslové výrobě a zkrátil čas potřebný k montáži jednoho automobilu z 12 hodin na 90 minut. Díky zefektivnění výroby mohl Ford zlevnit Model T z 850 dolarů na méně než 300. Poprvé v historii byla kvalitní motorová vozidla dostupná širokým masám. Nakonec Ford vyráběl Model T tempem jeden vůz za 24 sekund a do roku 1927 jich po celém světě prodal více než 15 milionů.

Vynález Fordu se rychle šířil nejen mezi automobilkami, ale také mezi výrobci gramofonů, vysavačů, ledniček a dalšího spotřebního zboží,“ řekl Bob Casey, autor The Model T: A Centennial History. „Pásová výroba se stala typickým americkým způsobem produkce zboží.“ V roce 1914 Ford zavedl denní mzdu pět dolarů, což bylo tehdy hodně peněz. Jeho cílem bylo umožnit zaměstnancům koupit si automobil, který sami vyráběli. Vysloužil si tím loajalitu svých dělníků a pomohl k vzestupu nové střední třídy, která mohla volně cestovat, měnit místo bydliště a usilovat o svůj americký sen.

Nové technologie utvářejí budoucnost Ford již dnes těží z výhod pokrokových výrobních technologií, které budou utvářet budoucnost. Vyvíjí například vysoce flexibilní, patentově chráněnou technologii k rychlému vytváření plechových součástí v malosériové výrobě. Technologie známá jako Ford Freeform Fabrication Technology nebo F3T bude znamenat nižší náklady a radikální zkrácení čekacích lhůt při výrobě prototypových dílů. Ford také rozšiřuje svoji kompetenci v oblasti 3D tisku, při kterém výrobky vznikají postupným nanášením vrstev. Technologie umožňuje rychle vyrobit několik verzí jedné součásti.

Společnost investuje rovněž do robotických inovací, které vedou ke zvýšení kvality a efektivity výroby. Například nový systém detekce nečistot vytváří digitální model každého vozu ve finální části montáže a hledá na něm povrchové vady. Výsledkem zavedení této technologie byl výrazný nárůst kvality a uvolnění personálních kapacit pro řešení problémů, které vyžadují komplexnější posouzení.

A konečně „virtuální továrna“ vytváří a analyzuje počítačové simulace celého výrobního procesu včetně takových detailů, jako je ergonomie provádění jednotlivých výrobních úkonů. Od zavedení těchto virtuálních simulací v roce 2001 poklesl počet problémů souvisejících s ergonomickými nedostatky ve výrobě téměř o 20%.

Technologie jako 3D tisk, robotika či virtuální výroba sice patří do výzkumu, ale mají reálné dopady do dnešního i budoucího světa,“ řekl Paul Mascarenas, vrchní technický ředitel a viceprezident Fordu pro výzkum a inovace. „Inovační duch Henryho Forda nám slouží jako vzor pro zavádění nových technologií do výrobního procesu.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

model T, pásová výroba, 3D tisk, továrna, manufaktura, technologie

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Toyota C-HR hybrid je fantastický vesmírný stroj, který jezdí za hubičku
Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Test: Kia Sportage v hybridu zdolala rakouské Alpy překvapivě levně Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč Test: Kia Ceed SW - benzínové kombi se spotřebou dieselu

Tipy z autobazarů

Dacia Duster

Rok výroby 2020

288 900 Kč

BMW Řada 5

Rok výroby 2019

699 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy E

Rok výroby 2017

679 000 Kč

Hyundai Tucson

Rok výroby 2018

369 900 Kč