Přeprava lyží a snowboardů v autě má svá pravidla. Znáte je? | Autanet.cz

Přeprava lyží a snowboardů v autě má svá pravidla. Znáte je?

Před jízdou na hory je nutné vědět, jak poskládat lyže, snowboard a další vybavení do auta, jinak může hrozit nebezpečí úrazu.

Nejpohodlnější variantou je střešní box, kam se vejde nejen několik párů lyží či snowboard, ale díky stovkám litrů objemu i zavazadla, nebo třeba pouzdro s helmou či botami. Navíc na vaše vybavení cestou neprší či nesněží. Druhou možností je střešní nosič, jehož výhoda je zase v nižší pořizovací ceně.


V každém případě budete k připevnění boxu nebo nosiče potřebovat takzvané střešní příčníky. U nich je důležité vědět, že se u každého modelu liší. Pokud tedy soused nemá stejné auto jako vy, není dobrý nápad si je od něj půjčovat. Ideální je si příčníky vždy koupit rovnou s novým vozem. Postup při nasazování příčníků od Toyoty je velmi jednoduchý a velmi přehledně popsaný přímo v balení.

„Pokud jste si pro převoz lyží vybrali střešní box, počítejte s tím, že v jednom člověku jej nenasadíte, a poproste někoho o pomoc minimálně s vysazením boxu na střechu. Než box upevníte, zkontrolujte, zda box nevadí při otevírání dveří od zavazadlového prostoru,“ upozorňuje specialista poprodejního oddělení českého zastoupení značky Toyota Tomáš Matějka.

Teprve když je box na střeše bezpečně usazen, můžete jej upevnit a naložit lyžařské vybavení. Samotné nakládání by pak nemělo skončit jen tím, že do boxu lyže naskládáte a zavřete ho. „V každém boxu by měl být ještě pás, který vše přiváže a upevní, a zabrání tak lyžím v pohybu. Přesto je lepší sem lyže ukládat ještě v obalu, aby nedošlo k poničení jak lyží, tak boxu,“ radí specialista.

Střešní nosič se na příčníky upevňuje trochu jiným způsob. „Je potřeba jej nasunout do tenké drážky na příčníku a připevnit ho. Poté můžete naložit lyže, vždy patkami dopředu. Snowboard ukládejte vázáním nahoru, abyste si nepoškodili prkno, ale ani střechu. Na závěr nosič zacvakněte a zamkněte,“ vysvětluje postup Tomáš Matějka.

Opatrně ukládejte i zbytek lyžařského vybavení. Pokud dáváte hůlky a boty do kufru, nebo jinam do interiéru auta, vždy dbejte na to, aby byly dostatečně uchyceny a při jízdě, ale ani při prudkém brzdění se nemohly pohnout.

Pozor na pokuty za lyže uvnitř auta

„V interiéru auta se někdy vozí i lyže, spousta aut má kromě sklápěcích sedaček i takzvaný středový průlez v opěradlech, kterým lze lyže prostrčit. Tato varianta je ale nejméně bezpečná, takže ji nedoporučujeme,“ uzavírá Tomáš Matějka. Pokud byste se přesto vydali touto cestou, dostatečně lyže zajistěte proti pohybu pomocí různých pásků a řemínků. Platí to dvojnásob, pokud sklápíte sedačky, čímž vzadu vzniká velký prostor, kde by se lyže mohly pohybovat.

Zajistit je potřeba i lyžařské boty, respektive tašku s botami. Podle některých studií se lyžařské boty, které váží něco přes dva kilogramy, mohou vlivem nárazu proměnit ve věc o hmotnosti až 70 kilogramů. Je také dobré vědět, že v některých evropských zemích hrozí za volně položenou zimní výbavu na hory v interiéru auta i vysoká pokuta.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Bateriová Škoda Elroq je tady. Víme o ní vše a známe pořizovací cenu i dojezd
Test: MG3 Hybrid+ jezdí jako elektromobil a nestojí ani půl milionu korun. Fabia má problém Test: Peugeot e-Rifter je praktický elektromobil s rychlým dobíjením a několika vychytávkami Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč

Tipy z autobazarů

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

349 000 Kč

Honda Civic

Rok výroby 2024

777 000 Kč

Cupra Formentor

Rok výroby 2022

1 258 000 Kč

Peugeot 208

Rok výroby 2022

340 000 Kč