Autem na dovolenou za hranice ČR? Autopojištění nemusí platit všude!
Jestliže máte namířeno na dovolenou do zahraničí, na kterou se povezete automobilem vlastním, případně půjčeným, vždycky je nutné zkontrolovat, jak je to s havarijní pojistkou.
A neuškodí ani prohloubit pojištění odpovědnosti a též asistenční služby v případě ručení povinného, což se dá nastavit jak doplněním pojištění, které může platit po celý rok, tak v pojištění cestovním, které si zaplatíte jen na tu dobu, co budete „venku“. Jak je to vůbec s územní platností pojištění sjednaného v České republice na české auto?
Kde najdete územní platnost pojištění na auto?
U každého sjednaného povinného ručení naleznete jeho územní platnost na zadní straně vaší zelené karty. A co se týká územní platnosti havarijního pojištění, tam musíte zalovit v pojistných podmínkách vaší smlouvy. Když už v nich budete, rovnou si nastudujte i asistenční služby, které se v zahraničí mohou dost hodit.
Cesty po Evropské unii
Pokud zůstanete i v rámci své zahraniční dovolené v Evropské unii, bude zde vaše povinné ručení platit se stejnými podmínkami jako na území ČR. Ale pozor, celounijní pravidla, kde by byla stanovena platnost havarijního pojištění, zatím neexistují. Havarijní pojistka je totiž jen volitelnou složkou autopojištění.
Speciální pozornost věnujte i již zmíněným asistenčním službám, protože třeba odtah několik kilometrů do nejbližšího servisu nemusí v zahraničí v podstatě nic řešit. Pojišťovny někdy omezují pojištění a asistenční služby třeba na kilometrovou vzdálenost od hranic s ČR, na konkrétní země nebo poskytují „havarijko“ v zahraničí pouze na některá rizika.
Dovolená mimo EU
Spousta oblíbených dovolenkových destinací, kam se pohodlně dostaneme autem, je mimo území Evropské unie. Stačí jet trochu na jihovýchod nebo čistě na východ a jste v Albánii, Srbsku, Bělorusku, na Ukrajině apod. Tyto země sice mohou nabídnout svou krásu a své přírodní i kulturní unikáty, ale už ne podmínky pojištění vozu platné ve stejné míře jako u nás.
Proto si před odjezdem do destinací mimo EU vždycky projděte obchodní podmínky vašeho pojištění a sjednejte takové doplňkové služby a rozšíření platnosti, abyste byli plně krytí právě i v zemích mimo EU. Letos pozor i na takzvaný semafor bezpečnosti destinací - skrze jejich epidemiologické podmínky.
Pojišťovny vám doplňkové služby do oranžově nebo červeně označených zemí pravděpodobně nenabídnou. Situace se bude postupně vyvíjet, takže nevěšte hlavu, jestliže je vaše vyhlédnutá destinace prozatím ještě oranžová. Do termínu vašich prázdnin může mít již barvu zelenou. A sjednání pojištění online či připojištění online je pak otázkou minut, platnost je v podstatě okamžitá. Na výběr budete mít i cestovní pojištění, kde bývá havarijní připojištění auta zahrnuto.
Do zahraničí bez havarijního pojištění?
Povinné ručení chrání ostatní, komu vy způsobíte svým vozem škodu. Ale neochrání vás (až na výjimky doplňkového pojištění k povinnému ručení). Náklady na opravu vašeho vozu, jeho odtah, či likvidaci v zahraničí, na náhradní přepravu domů apod. si pak budete hradit úplně sami – budete-li vy viníky nehody. Takže cestovat do zahraničí bez havarijního nebo bez cestovního pojištění? Rozhodně ne.
Na co se při rozšiřování autopojištění zaměřit především?
Přednostně je nutné zkontrolovat si územní platnost, ale to už víme. Důležitá je i platnost časová, ovšem teď považujme za samozřejmost, že si řidič hlídá datum, kdy zaplatit pojištění na další rok nebo kdy může z původní pojistky dát výpověď a uzavřít si novou, výhodnější. Nabídky pojišťoven jsou díky online srovnávačům pojištění, jaký najdete i na Hyperfinance.cz, významně tlačeny konkurenčním prostředím k neustálému zkvalitňování svých nabídek v poměru cena/výkon.
Dále byste měli dbát na nabídku asistenčních služeb a nastavit si pojištění tak, abyste měli zajištěno náhradní ubytování (když budou problémy s autem cestou nebo když se váš pobyt nedobrovolně prodlouží), případně náhradní dopravu domů (když by vaše auto hodně zlobilo, nebo kdybyste se třeba dost nepříjemně střetli s čímkoliv, včetně zvěře) apod.
Živelné hrozby je také nutno zvážit v případě cest do zahraničí – můžete jet do oblasti, kudy se zrovna přežene velká vichřice, kde zrovna bude hodně pršet a auto vám zaplaví proud vody ze záplavy nebo i zátopy. Rozhodně pouvažujte i o vandalismu, srážce se zvěří nebo o riziku odcizení vozu, protože čert nikdy nespí.
Foto: Shutterstock, Futurino
Nabídka vozidel na prodej
Zobrazit více vozidelFord Fiesta 1,4 16V 59 KW
Mercedes-Benz GLE 63S 4M+ Carbon/Burmester
Cupra Formentor VZ5 4Drive DSG
Mohlo by vás zajímat
V cenovém rozpětí od sta do dvou set tisíc berte ojeté Škodovky, vynechejte Renaulty
Z průzkum věnujícímu se ojetým vozům s cenovkou mezi stem a dvěma sty tisíci korunami vyšly dobře Škodovky, nejhůře si v ...
Audi Q6 e-tron bude dynamicky svítit tak, jak budete chtít
Světovou novinkou, která oslaví svou premiéru s novým modelem Q6 e-tron, je aktivní digitální světelný design. Tato funk ...
Nová Škoda Fabia bude představena už 4. května, co o ní zatím víme
Zvedá se opona pro nový model ŠKODA FABIA: V úterý 4. května v 19:00 SEČ představí ŠKODA AUTO čtvrtou generaci svého úsp ...
Nejnovější články
Populární Mitsubishi ASX přijíždí v nové generaci. Prodej zahájen
Nové Mitsubishi ASX vstupuje na český trh. Na výběr jsou tři motorizace – čistě benzínová, mild-hybridní a hybridní. Zák ...
Test: Suzuki Swift 1.2 Hybrid - japonské auto roku je prcek s historickým ovladačem
Swift přijel do naší redakční garáže v barvě Cool Yellow Metallic a při reálném setkání působil ještě lépe než na fotogr ...
Na Citroën C3 Aircross stačí bohatě půl milionu korun. Zajímavou cenu má elektrická verze
Novinku od Citroënu můžete mít aktuálně už za 430.000 Kč, musíte ale splnit jednu podmínku. ...
Nejčtenější články měsíce
Tipy z autobazarů
Škoda Octavia
Rok výroby 2021
Peugeot 208
Rok výroby 2022
Renault Kangoo
Rok výroby 2019
Cupra Formentor
Rok výroby 2022