Test: Audi SQ7 4.0 biTDI - Světová extratřída! (+video)
Rodiče mi vždy říkali, že za peníze štěstí nekoupíš. Dnes v tom mám ale jasno! Stačí si koupit Audi SQ7
Ne, vážně. Teprve za volantem tohoto SUV vám dojde, jak vlastně zbytečná jsou všechna ostatní auta. V SQ7 můžete jezdit s dlouhodobou spotřebou pod 9 l na 100 kilometrů, v mžiku (a to doslova) uhánět dvojnásobkem dálničního limitu a bez sebemenších starostí proniknout i na hory skrz skutečný terén, v němž je inovovaný systém pohonu všech kol Quattro jako doma. Tím však za sebou máme pouze jednu část z mnohadílné mozaiky, která toto čtyřkolové štěstí definuje.
V zápětí totiž můžete za „kvéčko“ zapřáhnout plachetnici, pojízdný dům, nebo cokoliv jiného o hmotnosti 4 tuny a nechat brutální zátah 900 Nm (již od 1 000 ot./min-1) činit své. Jen bychom předem doporučovali (pokud půjde o karavan, nebo jachtu) vše pořádně připevnit (hlavně uvnitř). Auto má tak obrovskou sílu, že zapřáhnutý náklad skoro necítíte a nechá vás snadno zapomenout.
A když pojedete poblíž závodního okruhu? Stačí jen odpojit přívěs a můžete vyrazit. S Audi SQ7 se navíc dá zajet tak dobrý čas, že s ním budou mít i ty nejrychlejší hothatche planety potíž. Jen to chce trochu více zkušeností a rozumu. Na konci každé z rovinek totiž SQ7 brzdí svých bezmála 2 500 kilogramů z tak astronomických rychlostí, že je až s podivem, co všechno její ocelové kotouče dokážou snést. A pokud by vás náhodou napadlo povozit najednou až 6 spolujezdců, tak i na tuto variantu v Audi mysleli. Elektricky sklopná třetí řada sedadel stojí 40 400 Kč a s trochou snahy se sem posadí i velcí dospělí. Buďte si ale jistí, že pokud své přátelé na okruhu svezete, před každou zatáčkou jim ztuhne krev v žilách a možná s vámi pak nebudou nějaký čas mluvit. Tak neuvěřitelně rychlé Audi SQ7 doopravdy je. Za příplatek 246 500 Kč pak můžete mít samozřejmě i keramické brzdy, těmi však námi testovaný exemplář osazen nebyl. A přesto - vždy zabrzdil s ledovým klidem!
Ptáte se, co všechno stojí za skoro až nadpřirozenými vlastnostmi ingolstadtské novinky?
Předně zbrusu nový dieselový osmiválec o objemu 3 956 ccm, u kterého bylo vůbec poprvé v sériové výrobě použito elektrické přeplňování. Jde o kombinaci dvou klasických turbodmychadel a elektrického kompresoru, jež má sám o sobě výkon 10 koňských sil. Z toho důvodu najdete ve voze hned dva elektrické rozvody. Pro palubní systémy slouží klasický, 12 voltový. Ke kompresoru a přidruženým motorovým částem ale vede rozvod s napětím 48 voltů, čímž Audi SQ7 dosáhla hned dalšího prvenství. Kompletní techniku motoru ale ještě rozebereme v samostatné kapitole.
Jízdní agilitu v našem případě ale zlepšovalo i příplatkové natáčení zadní nápravy (za rozumných 33 400 Kč), 21 palcová kola (Blade design; +55 100,-) s extrémními pneumatikami o rozměrech 285/40, která 2,5tunový kolos doslova přilepila k asfaltu, a samozřejmě vektorování točivého momentu, které je schopno ve zlomku vteřiny přesunout výkon zvlášť na každé kolo. Pojďme si ale nejprve probrat pár detailů ze statického seznámení s touto sympatickou příšerou.
Exteriér – vylepšená nuda
Musím se přiznat, že vnější design aktuální Audi Q7 považuji za zcela nezáživný. Je totiž absolutním opakem mastodontního předchůdce, u něhož jste do poslední chvíle nevěděli, zda z jeho útrob vystoupí křehká žena, nebo mafiánský boss se svými kumpány, a „kvéčko“ jste raději mírným obloukem obešli. Takové emoce nová Q7 nevzbuzuje. No ona vlastně nevzbuzuje žádné emoce.
Stačilo ale pár decentních úprav a rázem se díváme na vůz, který, ač nechytí za srdce, rozhodně není nezajímavý a skvěle tak zapadl do dnešního trendu rychlých, hranatých Audi. Nejzásadnější podíl na celém představení má samozřejmě zdvojená přední maska s výsostným logem SQ7. Neztratí se však ani 4 koncovky výfuků, již zmiňovaná 20palcová (v našem případě dokonce 21palcová) kola, nebo třeba červené brzdové třmeny (+ 11 600 Kč). Vysloveně úžasná jsou pak ale písmenka na předních blatnících v prostoru, kde v minulosti bývala směrová světla. Díky velikosti SQ7 je zmiňovaný nápis V8T přesně v takové výšce, aby vaši sousedi na křižovatkách vždy věděli, s kým mají tu čest. Bez vlastní zkušenosti bych ani nevěřil, jak výrazný psychologický efekt tento nápis má. V dobrém, samozřejmě.
Interiér – dokonalost - součást základní výbavy
Na rozdíl od zevnějšku ale přístrojovka aktuální generace představuje pravý opak. Již od prvopočátku bylo jasné, že zde se žádné přešlapy nekonají. Interiér SQ7 (navíc doplněný vkusným karbonem a těmi nejlepšími sedačkami, jaké si lze ve sportovně pohodlném SUV představit) proto nenachází konkurenci. Opravdu se mi to nelíbí, ale vážně nevím, co bych mu vytkl. Zpracování, ergonomie a hlavně intuitivnost jednotlivých ovládacích prvků je dotažena k absolutnímu vrcholu a na to, kolik výbavy a funkcí v Audi SQ7 je, skoro nic nehledáte.
Ba ne, jedna drobnost tu přece je. Díky skutečnosti, že jsme si vůz vyzvedli začátkem ledna a silnice byly prakticky pořád sněhově bílé, nebo mokré, byl zadní stěrač neustále v permanenci. K jeho aktivaci slouží miniaturní tlačítko na boku pravé páčky pod volantem. O tom, že stěrač zapnete do režimu, kdy zadní okno setře několikrát za minutu, vás pak informuje červená dioda na zmiňované páčce. Ta se však dokonale skryje za propracovaným věncem volantu a vždy se tak musíte nahnout (nebo počkat na stěrač), abyste se ujistili, zda je aktivovaný.
Mimochodem volant – vím, zkosení spodní strany vypadá sportovně a vzbuzuje dojem, že sedíte v něčem exkluzivním. Zvláště na křižovatkách však nejde o nic praktického a v tak obrovském voze působí původní důvod zkosení (aby se závodníkovi vešla kolena mezi bočnice skořepiny a volantu) navíc docela komicky. Ale buďme fér, tato kritika módního trendu padá obecně na hlavy všech rychlých aut dneška.
Všeobecně je až k neuvěření, jak dobrou práci návrháři interiéru nové (nejen) SQ7 odvedli. S vnějšími rozměry 5 052 / 1 968 / 1 741 mm se totiž pocity uvnitř absolutně neztotožňují. Vše je útulné a pocitově ještě více zaplněné než třeba v měnším Audi A6. Q7 vás dokonale obklopí, ale neutiskuje, navzdory skvělé pasivní bezpečnosti dovolí skvělý výhled všemi směry, a při pohybu ve městě pomůže samozřejmě i pokročilou soustavou kamer, či rovnou asistentem parkování. Každodenní život s ní je proto nejen velice příjemný, ale v maximálním možném rámci i dostatečně bezstarostný, a to u takto velkých vozů nebývá zvykem.
Motor – fantastická revoluce
Již byla řeč o tom, že s příchodem nové jednotky 4.0 biTDI si Audi odbylo hned několik světových prvenství. Nás však nejvíce fascinovalo její chování v praxi. Maximální hodnota točivého momentu 900 Nm je k dispozici již od 1 000 otáček za minutu, což znamená, že neexistuje jediná chvíle, kdy by pod pravým pedálem chyběl výkon. Elektrokompresor funguje od volnoběhu až do 3 000 otáček za minutu a na svých 70 000 otáček za minutu sepne již za 250 milisekund. Reálně to tedy znamená, že pokaždé, kdy sešlápnete plynový pedál, trvá pouhou čtvrt sekundu, než vůz vystřelí vpřed. Za metou 3 000 otáček již nastupuje dvojice klasických turbodmychadel, která mohla být díky kalibraci na vyšší otáčky nastavena tak, aby 2,5tunové Audi plynule zrychlovalo až k maximální hranici 5 200 (!!) otáček za minutu.
Reálný zátah je proto ohromující a v nízkých otáčkách se zjeví absolutně odnikud (podobně jako v elektromobilu). Zkrátka si představte, že máte podtočený motor, šlápnete na plyn a on stejně vyrazí, jako kdybyste měli přeřazeno na ten nejvhodnější kvalt. Jen asi tak 3x rychleji a s nasazením, které spolehlivě vyděsí každého z cestujících. Hotovo?
A teď čísla. Reálně jsme našemu bílému Audi totiž změřili zrychlení z 0 – 100 km/h za 4,6 vteřiny, což znamená, že je stejně rychlé jako poslední model Porsche 911 Carrera 991.2. Ještě děsivější je ale zrychlení z 0 – 200 km/h, které proběhne v omračujících 15 sekundách. Sakra, vždyť tohle auto váží jako dvě Octavie!
I ti nejzarytější odpůrci, které článek doposud nepřesvědčil, ale nyní padnou na kolena. Jízda v komfortním režimu, kdy se vůbec neomezujete s přidáním plynu a jen dáváte pozor, abyste zbytečně neporušovali platné rychlostní limity, vykouzlí spotřebu 8,7l/100km! To v překladu znamená, že tohle monstrum s výkonem 320 kW (435 koní) a točivým momentem podobným startujícímu tryskáči, jezdí stejně úsporně jako většina třikrát slabších a dvakrát lehčích aut. Proboha, jak se tohle povedlo?!
Jízda – vlastní svět
Jestliže SQ7 svou hmotnost jasně prezentuje při statické obchůzce, za jejím volantem byste ji neuhodli ani omylem. Díky systému řízení zadní nápravy a extrémně širokým pneumatikám je jízda s touto „obrovitánskou obludou“ až překvapivě čiperná. Vůz vás ale za všech podmínek dokonale izoluje od toho, co se děje venku (bohužel i skrze řízení). (Dokonce tak moc, že jsme jej při focení museli mýt hned dvakrát. Extrémně široké pneumatiky, totálně zašpiněné silnice a bílá metalíza nejsou právě ideální kombinací, která vám dovolí dovézt si na požadované místo čistý vůz. Po prvním umytí jsme vyrazili zhruba 60 kilometrovou rychlostí a v domnění, jak krásně čisté auto přivezeme, jsme zamířili na smluvené místo. Po celou dobu jízdy se zdálo, jako kdybychom jeli po suché silnici na té však leželo zhruba 10 centimetrů rozježděného sněhu se solí. SQ7 nám nedovolila, abychom cokoliv poznali, a protože zadní okno bylo stále čisté, vypadalo to dobře. Samotný výsledek absolutně špinavého auta tak jen dokládá fakt, v jak moc jiném mikrosvětě se po zavření těžkých dveří ocitnete.) Se dveřmi se ale mimochodem musí opravdu značně bouchnout, jinak se nezavřou. Servomechanické dovírání dveří za 18 600 Kč v seznamu příplatkové výbavy si proto rovnou zaškrtněte. Ale zpět na silnice.
V rámci balíčku „Paket podvozku advanced“ (+ 172 600,-) je k dispozici i sportovní diferenciál na zadní nápravě a elektromechanická aktivní stabilizace náklonu karoserie, kterou používá i dražší sourozenec Bentley Bentayga. V námi testovaném voze ale tato technická finesa nebyla a spokojit jsme se proto museli jen se samotným natáčením zadní nápravy. Upřímně ale nevím, co v Audi chtějí pomocí elektromechanického stabilizátoru ještě více stabilizovat. V režimu Dynamic se testovaná SQ7 téměř nenakláněla a zatáčky projížděla s lehkostí 15 metrákového auta.
Poněkud jiná show se ale děla po přejetí na souvislou vrstvu uježděného sněhu. Znovu odkážu pneumatiky, neboť právě nyní nastává jediná situace, kdy jejich šířka byla doslova na obtíž. Nemohu si pomoct, ale Audi SQ7 zřejmě miluje sáňkování a čím jedete rychleji, tím více ji to baví. Na širokých silnicích s minimem provozu jde o poměrně dobrou zábavu, ale když potřebujete náhle zabrzdit, řídili byste raději něco s menší dávkou setrvačnosti, to mi věřte. Zmiňované podmínky jsou ale opravdu tou jedinou chvílí, kdy budete muset ze zamýšleného cestovního tempa zvolnit. Za všech zbylých okolností je stoicky klidné a neuvěřitelně tiché Audi SQ7 tím jediným autem, se kterým si přejete cestovat.
Závěr – nejlepší z nejlepších
Již z principu nemám vozy typu SUV příliš v lásce. Svou existencí jsou v podstatě zbytečné, neboť je většina majitelů používá ve zcela fádním režimu příměstského a dálničního provozu, a prakticky žádný z nich se do skutečného terénu nikdy nepodívá. Pak je tu ale Audi SQ7… Vůz, který v kategorii SUV vlastně i potřebuje být, protože by se jinak nemohl stát tím nejlepším z nejlepších. A povedlo se!
Týden za jeho volantem nám ukázal, jak mistrně Audi SQ7 obelstilo všechny své konkurenty, a téměř se zdá, že díky vyspělým technologiím dokáže absolutně vše. Stále však existuje jedna věc, kterou obejít neumí – fyzikální zákony! Mějte proto na paměti, že pokud si tento vůz hodláte vyzkoušet, jde v podstatě o trvale nabitou zbraň hromadného ničení, kterou, pokud se rozhodnete příliš pozdě, není snadné zastavit.
Nad vším ostatním ale vyzraje dokonale. Klobouk dolů, Audi!
plusy
+ nejlepší naftový motor
+ brutální zátah a agilita motoru
+ obrovská šíře použitelnosti
+ skvělá spotřeba paliva
+ jízdní pohodlí
+ míra izolace
+ pohodlí na předních sedadlech
+ praktičnost
+ množství vyspělých technologií
mínusy
- dovírání dveří
- příliš odizolované řízení
- připlácení za samozřejmosti
Technické údaje
Audi SQ7 4.0 biTDI |
|
Objem motoru |
3 956 ccm |
Typ motoru |
vidlicový osmiválec (V8) |
Druh motoru |
vznětový přeplňovaný |
Typ přeplňování |
dvě turbodmychadla + elektrický kompresor |
Maximální výkon |
320 kW / 435 koní / 3 750 ot./min. |
Maximální točivý moment |
900 Nm / 1 000 – 3 250 ot./min. |
Převodovka |
osmistupňová automatická |
Poháněná kola |
pohon všech kol (Quattro) |
Maximální rychlost |
250 km/h |
Zrychlení z 0 na 100 km/h |
4,6 s |
Udávaná spotřeba město |
8,4 l/100 km |
Spotřeba mimo město |
6,5 l/100 km |
Kombinovaná spotřeba |
7,2 l/100 km |
Spotřeba během testu |
9,7 l/100 km |
Objem nádrže |
85 l |
Pohotovostní hmotnost |
2 345 kg |
Délka / šířka / výška |
5 052 / 1 968 / 1 741 mm |
Rozvor |
2 994 mm |
Zavazadelník/ Po sklopení |
740/ - litrů |
Základní cena |
2 516 900 Kč |