Test ojetiny: Opel Corsa C - malý blesk za malé peníze | Autanet.cz

Test ojetiny: Opel Corsa C - malý blesk za malé peníze

Corsa třetí generace nevyniká designem, ale potěší velmi příjemným ovládáním a dobrým chováním za jízdy. Navíc zájemce o ojetinu zaujme i cenou, což je na trhu ojetin výhoda i dalších modelů s bleskem ve znaku.

Třetí generace malého automobilu Opel Corsa vyjela pod interním označením C. Vůz se objevil ve výrobním plánu automobilky už v roce 2000 a vydržel tam do roku 2006, kdy jej vystřídal stejnojmenný nástupce pod označením D. Automobil existuje výhradně v provedení tří a pětidveřový hatchback a to jak se zážehovými, tak vznětovými motory. Kromě manuálního pětistupňového řazení dostal také samočinné, které je zde řešeno robotizovanou převodovkou Easytronic s možností manuálního řazení. Nejde tedy o klasický automat, ale manuál s robotem a klasickou spojkou, jejíž obsluhu řeší elektronika bez zásahu řidiče, stejně jako řazení.


Toto provedení ale není k vidění často. Na trhu mají drtivou převahu vozy s ručním řazením. Zájem je především o pětidveřová provedení, což se projevuje na nižších cenách třídveřových verzí. Nevýhodou představuje chudá základní výbava. Najít dobře vybavený automobil zpravidla vyžaduje více trpělivost a více času věnovaného hledání vhodné ojetiny.

Karoserie sice jednoduchých, ale současně nadčasových a celkem líbivých tvarů, ukrývá dostatečně prostorný interiér. Těsněji může být vzadu v oblasti kolen, ale pokud přihlédneme k faktu, že vozidla této třídy si lidé pořizují většinou na cestování ve dvou, jen málo kdo toto bude řešit. Zavazadelník o objemu 260 litrů určitě díru do světa neudělá, vyložený propadák v rámci třídy však také nepředstavuje.

Určité minus představují jednoduše tvarovaná sedadla, z hlediska pohodlí si ale nestojí špatně. Palubní deska nese klasické designové prvky opelů z dané doby, s výrazným středovým panelem na jehož vrcholu najdeme malou kapličku s displejem zobrazujícím hodiny, ale i údaje autorádia a případně též palubního počítače. Menší volant dobře padne do rukou, což potěší snad každého řidiče.

Kladem je zdařilé naladění podvozku, díky němuž vůz dobře drží jízdní stopu v zatáčkách. Cestovní komfort přitom není vůbec špatný. Jen nelze doporučit základní pohonnou jednotku, jíž je benzinový litrový tříválec o chabém výkonu 43 nebo 44 kW. Oproti tříválcovým motorům uvedeným například v konkurenční Škodě Fabia sice produkuje menší vibrace a je tak příjemnější, po výkonové stránce ale vůbec nestačí.

Výrazně lépe si stojí čtyřválec 1.2 16V disponujícím už ucházejícím výkonem 55 kW, který je třeba v městském prostředí naprosto vyhovující. Tento motor má velice příznivou spotřebu a kultivovaný běh. V nabídce najdeme také silnější čtrnáctistovku, pracující s výkonem 66 kW. Ani ta není špatnou volbou, což platí i pro motor 1.8 16V/92 kW, který malou Corsu už pěkně rozparádí. Pro zájemce o úspornou motorizaci ale nebude představovat úplně nejlepší volbu, navíc vlz s tímto agregátem často na trhu neuvidíte.

Nejslabší turbodiesel 1.7 DI s výkonem 48 kW je stejně jako základní benzinový motor lepší obejít obloukem. Výhrou není ani 1.7 DTI/55 kW, který je sice o něco silnější, ale stejně jako slabší naftový motor nevykazuje zrovna ideální spolehlivost. Pozor si dejte i na rozšířený 1.3 CDTi/51 kW. Zpočátku to byl spolehlivý motor, sice s omezeným výkonem, ale některým motoristům dostačoval. Jenže s přibývajícími lety a kilometry na hrbu vzala jeho spolehlivost za své. Z tohoto hlediska je nejlepší volbou nejsilnější turbodiesel 1.7 CDTi/74 kW, který ale není k vidění tak často.

opel corsa C motor

„Turbodiesel 1.3 CDTi z produkce italské automobilky Fiat někdy trápí vysoká spotřeba oleje a problémy s turbem. Vyloučit nelze ani potíže se vstřikovači nebo dokonce přidírání motoru. Proto pokud zatoužíte po vozidle s touto pohonnou jednotkou, velkou pozornost věnujte pravidelnému běhu i zabarvení kouře linoucího se z výfuku,“ upozorňuje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO. Malá naftová třínáctistovka je sice vyhlášený spořílek paliva, ale trpí celkovým nadměrným opotřebením.

U všech motorizací si dejte pozor na únik motorového oleje. U robotizované převodovky Easytronic si ověřte, že při zastavení a vypnutí motoru zůstává zařazen první rychlostní stupeň. Vyloučit nelze ani problémy plynoucí třeba z opotřebení podvozku. „Vůle na přední nápravě se vyskytují častěji u verzí s těžšími naftovými motory o objemu 1,7 litru. Vyloučit je ale nelze ani u malých benzinových motorizací, což není vzhledem ke stavu českých silnic nic překvapivého,“ pokračuje ve výčtu možných závad zástupce AAA AUTO.

„Některé automobily mají zvlněné brzdové kotouče, vyloučit nelze ani vůle v závěsech dveří. Častou závadou je rozsypaný nebo nedopisující centrálně umístěný displej, někdy nefunguje originální autorádio či klimatizace. Prověrku si ale zaslouží veškerá výbava,“ doporučuje Jindřich Topol z AAA AUTO. Zcela vyloučit nelze ani poruchy elektroinstalace v palubní desce nebo netěsnosti vodního čerpadla. Známé jsou i potíže se stěrači či alternátorem. Výběr ojetého Opelu Corsa zkrátka nelze podcenit, pokud má dále dobře sloužit a novému majiteli dělat radost.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Milan Jirouš (text+foto)

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Bateriová Škoda Elroq je tady. Víme o ní vše a známe pořizovací cenu i dojezd
Test: MG3 Hybrid+ jezdí jako elektromobil a nestojí ani půl milionu korun. Fabia má problém Test: Peugeot e-Rifter je praktický elektromobil s rychlým dobíjením a několika vychytávkami Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč

Tipy z autobazarů

Peugeot 208

Rok výroby 2022

340 000 Kč

Hyundai Tucson

Rok výroby 2016

333 333 Kč

Volkswagen Arteon

Rok výroby 2019

649 900 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2016

249 900 Kč