Video k testu: Mini Cooper S 5D | Autanet.cz

Video k testu: Mini Cooper S 5D

Aktuálně třetí generace Mini Cooperu patří k těm vozům, jimž zábava za volantem ještě pořád není cizí. Před několika týdny jsme se o tom na vlastní kůži přesvědčili při testování sportovně laděné varianty S s pěti dveřmi. No a jak to dopadlo?

Četli jste v testu: Jízda - zábavná předokolka. Mini Cooper S s pěti dveřmi (jestli se tak dvěma přidaným vrátkům dá říkat) je pořád tím supráckým autem, s nímž řidiče baví pracovat. Prostě a jednoduše - z každodenní rutiny udělá zábavnou hru, v níž vystupuje v roli sympatického padoucha.


Z úvodních odstavců by mohl leckdo nabýt dojmu, že jsem si v souvislosti s jízdními zážitky předem vystřílel všechny náboje. To nejlepší ale teprve přijde!
Přidané centimetry v rozvoru totiž zmiňovanou nedotáčivost oproti „třídvířku“ způsobují pouze v případech, kdy jste v nájezdu do zatáčky příliš rychlí. Ve všech ostatních situacích se pětidveřový Miňas stává daleko přetáčivějším a řidičsky velmi zábavným autem, přičemž míra odsazení zadních kol závisí pouze na velikosti vaší odvahy.



Citlivé dávkování plynu dovoluje ukázkovou kontrolu před případným přetočením a při včasném kontra ještě daleko před apexem zatáčky ji tak můžete projet celou bokem. Přesné řízení se zpětnou vazbou navíc dovoluje skvěle režírovat veškeré pohyby vozu a umisťování do klikatých zatáček je proto vyloženou radostí. Mini Cooper S s pěti dveřmi takové jezdění miluje a pouhých pár minut za jeho volantem vám spolehlivě zlepší každý den.



Britsko-německý aristokrat nám tedy předvedl, že navzdory přidanému páru zadních dveří umí stále neskutečně pobavit a že jméno Mini Cooper S nevlastní jen čirou náhodou. V jeho duši se totiž stále skrývá ten malý prďola, který si prostě a jednoduše chce hrát, a takové je dnes už jen málo které auto. Přidaný pár dveří a delší rozvor o 7 centimetrů navíc způsobily, že je celé auto daleko pohodlnější a mnohem méně uskákané, což na českých silnicích ocení všichni. Snad až na pár drobností, mezi kterými můžeme zmínit třeba vyšší míru jízdního hluku (na vině jsou zejména pneumatiky runflat s vyztuženými bočnicemi), si na žádný aspekt jízdních vlastností stěžovat nemůžeme a celý týden tak utekl jako voda.



Obvykle by nám po „Miňasovi“ zbylo jen pár nehmatatelných vzpomínek a sada několika desítek fotografií... Díky jeho oslnivé osobnosti jsme se však rozhodli pořídit video z průběhu testování, a vy si tak celou jízdu nyní můžete užít s námi! Ukážeme vám v něm nejen to, s jakou chutí se pětidveřový Mini Cooper S vrhá do zatáček, ale třeba i nečekaný přehled, s jakým se tato čtyřmetrová „pixla“ dívá na metu 100 a následně i 200 km/h.



Schválně, jaké zrychlení byste hádali? Mini Cooper S Mk III 5D váží 1 220 kilogramů, disponuje výkonem 190 koňských sil a jeho dvoulitrový motor dává až 300 newtonmetrů točivého momentu při overboostu. Papírový údaj o zrychlení z 0 – 100 km/h? 6,7 sekundy. Díky chytré převodovce a vcelku poddimenzovaným tabulkovým hodnotám je ale v realitě pokořen s velkou rezervou a to podotýkáme, že jsme měli obuty zimní pneumatiky, které přední nápravě citelně snížily počáteční trakci při rozjezdu. Nebýt jich, byl by výsledek ještě o pár desetin lepší a dosáhl by úrovně, s níž by se horko těžko potýkaly i ryze sportovní vozy.



No ostatně - podívejte se sami. Po počáteční obhlídce vozu, klidném svezení a trochu ostřejší jízdě (ta je s Miňasem obzvláště zábavná) následuje právě ona inkriminovaná chvíle, z níž se člověku tají dech. "Tohle auto má vážně jen 190 koní?!" 
Na začátku týdne jsme si říkali, že ty fofr pruhy na kapotě působí v kombinaci s pětidveřovou karoserií poněkud infantilně. Mini Cooper S ale dobře ví, proč je má. Nebudeme už dál zdržovat, pojďme na video!

Přečtěte si také Test: Mini Cooper S 5D – netušený šprýmař


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

text + foto + video: Martin Müller

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Bateriová Škoda Elroq je tady. Víme o ní vše a známe pořizovací cenu i dojezd
Test: MG3 Hybrid+ jezdí jako elektromobil a nestojí ani půl milionu korun. Fabia má problém Test: Peugeot e-Rifter je praktický elektromobil s rychlým dobíjením a několika vychytávkami Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč

Tipy z autobazarů

Škoda Octavia

Rok výroby 2019

349 000 Kč

Honda Civic

Rok výroby 2024

777 000 Kč

Renault Kangoo

Rok výroby 2019

219 900 Kč

Volkswagen Tiguan

Rok výroby 2010

199 900 Kč