Test: Subaru Forester 2.0 D Lineartronic (+video) | Autanet.cz

Test: Subaru Forester 2.0 D Lineartronic (+video)

20. 08. 2015
Sdílet článek

Lesník, co uměl vzít pořádně za sekeru a nebál se ani náročnějších úkolů. Přesně takový byl Forester, který v poslední generaci povyrostl a dostal moderní vybavení. A nás zajímalo, zda mu příval elektronických pomocníků nezměnil charakter?

Běžné testy v redakci AutaNetu trvají většinou týden, maximálně dva. V případě Forestera jsme udělali vyjímku a půjčili si ho na měsíc. Jedině tak jsme byli schopni najet velkou porci kilometrů a podělit se o nasbírané zkušenosti. Forester tak absolvoval čtyři a půl tisíce kilometrů za plného obsazení a zatížení. Lesník musel vydržet ve vyprahlé Provance teploty kolem čtyřiceti stupňů (ve stínu), odolat kamenitým cestám či překonat dálniční let přes Německo. K testu se nám podařilo získat nejnovější kombinaci v podobě vznětového motoru a bezestupňové převodovky Lineartronic. V dnešní době se jedná o žádané spojení, které se japonské automobilce podařilo vypilovat k dokonalosti. Ale nepředbíhejme.



S každou další generací větší
Aktuální generace povyrostla na délku o 35 mm (4 595 mm), na výšku o 20 mm (1 695 mm) a na šířku o 15 mm (1 795 mm), přičemž rozvor se protáhl o 25 mm (2 640 mm). Oproti minulému modelu mají cestující k dispozici o 95 mm více místa v podélném směru a 20 mm na šířku. Přední sedadla lze posouvat v rozsahu 260 mm, což je o 32 mm lepší hodnota, než dříve. Světlá výška je o 5 mm vyšší (220 mm), což je jedna z nejlepších hodnot mezi SUV. Nájezdový úhel vpředu dosahuje hodnoty 25°, vzadu pak 26° a přejezdový úhel činí 22°, resp. 23,5 ° u benzínového dvoulitru.

Současná generace není na trhu žádným nováčkem, proto ji výrobce neustále zdokonaluje. Nejnovějším počinem je tak žraločí ploutve na střeše nahrazující klasickou anténu. Ostatně, právě podle toho poznáte Forestera modelového roku 2015.



Dostatek prostoru
V kabině se rozhodně mačkat nebudete. Interiér je prostorný a zejména zadní sedadla poskytují nadprůměrný prostor. V podélném směru tak Forester hravě konkuruje Superbu a v prostoru na výšku dokonce deklasuje veškeré konkurenty. Holt hranatá karoserie je po stránce prostoru praktická. Samotná sedadla můžeme označit za pohodlná a neunavují ani při velmi dlouhé cestě. Jedinou výtku zaslouží absence výraznějšího bočního vedení.

Největší mezigenerační skok provedl Forester v oblasti nabídky moderní výbavy. V interéru již nechybí bezklíčkové startování, vyhřívaná sedadla, panoramatická elektricky ovládaná střecha, palubní deska z měkčeného plastu nebo nově moderní audiosystém. Nový design mají ovladače na volantu, ovladače klimatizace nebo rámečk výdechů klimatizace.



Celkově interiér působí jednoduše a přehledně. Vzhledem k pořizovací ceně by nás potěšilo více luxusnějších materiálů. Například sloupek volantu je tvořen lacině působícím plastem. To samé platí i o nepatřičně působící záslepce standardního zámku. Foresteru však nemůžeme upřít snahu o mezigenerační změnu. Ta se povedla zejména po stránce implementace nového infotaimentu a moderních bezpečnostních prvků, kde Subaru konečně dohnalo dravou konkurenci. Bezpečnost již brzy zvýší systém Eyesight, který dokáže vůz v případě potřeby úplně zastavit a odvrátit tak hrozící kolizi (např. s chodcem či jiným vozem).



Zavazadleník pojme 505 litrů (v našem případě s elektricky otevíratelnými pátými dveřmi jen 488 litrů), popř. 1573 litrů zavazadel po sklopění zadních opěradel. To probíhá jedním zatáhnutím za páčku v samotném kufru.

Velmi příjemným společníkem byla přes úmorná vedra klimatizace, která dokázala kabinu rychle ochladit a udržet požadovanou teplotu. V testované verzi chyběla navigace, to jsme však vyřešili vysdílením přes mobil. Nechybí vstupy USB či další drobnosti, které potěší (praktická se ukázalo být vysouvací rozšíření sluneční clony, dvojité dno či přítomnost dojezdové rezervy).



Spojení, jak má být
Pod kapotou námi zkoušeného Foresteru pracoval dvoulitrový diesel typu Boxer plnící emisní normu EURO 6. Pohonná jednotka byla pro modelový rok 2015 zcela přepracována (v Subaru mluví až o 90% přepracovaných součástí). Zabývat se popisem změn nemá cenu, rovnou se pojďme podívat na praktické zkušenosti.

Po startu působí dvoulitr o něco hlasitěji, než čekáte. Kabinou také prostupuje jemné chvění doprovázené drobnými vibracemi. Po zahřátí na provozní teplotu všechny popsané neduhy zmizí mávnutím kouzelného proutku. O motoru pak již víte pouze při akceleraci.
Spojení s převodovkou Lineartronic s přednastavenými sedmi virtuálními stupni se nám velmi osvědčilo. Převodovka má upravený měnič točivého momentu, silnější přemosťovací spojku a řetěz mezi kužely disponuje kvůli vibracím zkrácenou roztečí. Změnil se i celkový rozsah převodů a zkrátil se stálý převodový poměr.



Nově naladěný Linertronic se chová podobně jako klasický automat (při stlačení plynového pedálu nad 60% dochází k řazení sedmi přednastavených stupňů). U testovaného exempláře nechyběla možnost manuálního řazení pomocí páček za volantem. V obou případech jsou reakce převodovky i motoru rychlé. Reakce motoru na plynový pedál nám přišla (zejména při popojíždění v kolonách) až příliš ostrá. Opětovné rozjezdy vyžadují jistou dávku citu, jinak vůz okamžitě vyletí vpřed. Skvěle si Lineartronic vedl na dálnicích, kde vždy volil optimální převodový stupeň a v případě potřeby dokázal rychle reagovat k podřazení. Při jízdě stačí více stlačit plynový pedál a vůz okamžitě zrychluje. Předjíždění je tak velmi snadné.

Spotřebu lze udržet na šesti litrech
Forester má ve smíšeném provozu jezdit za 6,1 l/100 km. To je plně reálná hodnota, musíte však jezdit s rozumem a zbytečně nedráždit plynový pedál a radary kolem dálnice. Pokud se tedy budete pohybovat s lehkou nohou a dodržovat povolené rychlostní limity, palubní počítač se odmění průměrnou spotřebou 6,2 l/100 km. Patříte-li mezi zapřísáhlé ekology, z říše snů není ani spotřeba pod hranicí pěti litrů. Musíte však jezdit pouze mimo město a chovat se spořivě.



V reálném provozu však není čas ani chuť jezdit za co nejméně. Naším cílem bylo vždy co nejrychleji přejet do cílové destinace. Na německých dálnicích jsme proto většinou udržovali rychlost kolem 160 km/h a na francouzských dálnicích drželi obligátních 150 km/h. Několikrát jsme byli nuceni přejet hřebeny francouzských Alp nebo poskakovat v městských kolonách. Přes vyšší rychlost a náročnější přejezdy se Forester odvděčil za plného obsazení průměrnou spotřebou 8,2 l/100 km, což považuje za výrobný výsledek. Spotřebu zajísté nesnižovala ani permanentně puštěná klimatizace.

Neztratí se ve městě ani v lese
Forester si dobře vede na běžných silnicích a plně vyhoví řidičům toužícím po poklidné jízdě, ale i po dynamičtějším svezení. V zatáčce stačí přidat plyn a vůz krásně vykrouží daný oblouk. Limitem se mohou zdát obuté pískající pneumatiky Yokohama. Přestože se Forester v zatáčce trochu nakloní, o nic tragického se nejedná. V extrému se Forester zakousne, pneumatiky protestují kvílením, hrnou se do strany, drolí se, ale podvozek stále drží řidičem zvolenou jízdní stopu. Pokud vypnete elektroniku, stačí trocha práce s plynem a volantem. Forester pojede rozevlátějším stylem tam, kam chcete. Forester si špatně nevede ani na dálnicích. Jízda ustálenou rychlostí 150-160 km/h je stále příjemná. Nad touto hranicí však přibývá aerodynamického hluku.



Moderní lesník
Stejně jako lidé mají život díky elektronickým pomocníkům stále jednoduší, i testovaný lesník má stále modernější výbavu, která vyhoví širšímu spektru zákazníků. Z individualisty japonská automobilka vykřesala moderní SUV, které je daleko více univerzálním nářadím. Stále se neztratí v terénu, přičemž se dobře orientuje ve městě nebo dálnici. Foresteru se podařilo odstranit všechny nedostatky předchozích generací. Kabina působí moderněji, vestavený audio systém se jednoduše ovládá, palubní počítač nabízí spoustu informací a prostor pro posádku i zavazadla je více než dostatečný. Odstraněna byla také omezená nabídka motorů.



Pokud se tedy chcete odlišovat od většiny majitelů SUV nebo nepotřebujete SUV jen na parádu a chcete občas zajet do terénu, je Forester jasnou volbou. Jedinou slabinkou zůstává vyšší cenovka a slabé možnosti individualizace. Za testovaný vůz ve výbavě Comfort Lineartronic zaplatíte 919 000 Kč. Pokud se spokojíte s manuální šestirychlostní převodovkou, ušetříte padesát tisíc korun.
 


Technické údaje Subaru Forester 2.0D-L Comfort Lineartronic
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec Boxer
Objem motoru: 1998 ccm
Výkon: 108kW(147k)/3600 ot./min.
Točivý moment max.: 350Nm/1600-2400 ot./min.
Max. rychlost: 188 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 9,9 s
Spotřeba - kombin.: 6,1 l/100 km
Spotřeba - město: 7,3 l/100 km
Spotřeba - mimo město:  5,4 l /100 km
Objem pal. nádrže: 60 l
Délka/šířka/výška: 4595/1795/1735 mm
Rozvor: 2640 mm
Zavazadelník: 488-1573 l
Provozní/celková hmotnost: 1697-1730/2080 kg
Základní cena: 699.000 Kč (2.0i/110 kW, 6MT, Active)
Cena test. modelu od: 919.000 Kč (2.0D-L/108kW, Comfort Lineartronic)

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl (text, foto+video)

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Bateriová Škoda Elroq je tady. Víme o ní vše a známe pořizovací cenu i dojezd
Test: MG3 Hybrid+ jezdí jako elektromobil a nestojí ani půl milionu korun. Fabia má problém Test: Peugeot e-Rifter je praktický elektromobil s rychlým dobíjením a několika vychytávkami Hyundai představil speciální edici Tucsonu na oslavu 20. výročí Škoda Octavia je opět za dobrý peníz, základ Essence za 569.900 Kč

Tipy z autobazarů

BMW X5

Rok výroby 2018

1 299 900 Kč

Volkswagen Passat

Rok výroby 2011

119 900 Kč

Land Rover Range Rover Velar

Rok výroby 2019

849 000 Kč

Ford Mondeo

Rok výroby 2020

419 000 Kč